מהו פיפטור ואיך מתבצע כיול פיפטורים?

הסבר על הפיפטורים, או : מהו פיפטור?

פיפטור הינו מכשיר, לרוב קטן, שנהוג להשתמש בו באופן של העברת נוזלים. הנוזל, שאינו ניתן להעברה ידנית – יועבר באמצעות הפיפטור, בכמויות שונות. יש המכנים את הפיפטורים גם 'פיפטות' ולרוב יעשו בהם שימוש במקצועות מדעיים כמו פיזיקה, רפואה, כימיה וכדומה.

ישנם המון סוגים ודגמים של פיפטורים ופיפטות, הם נרכשים לפי הצורך הספציפי של המשתמש בהם ומותאמים למטרה עיקרית. למעשה, הפיפטור הוא מכשיר מדידה די פשוט אך יש לדעת כיצד להשתמש בו כראוי ובנוסף לכך, חשוב לבצע כיול פיפטורים אם אין מדובר בכלי חד פעמי.

היכן מבצעים כיול פיפטורים וכיצד?

הפיפטור, כמו כל כלי או מכשיר מדידה, זקוק לכיול אחת לתקופה. מדענים או חוקרים שנוהגים לעבוד עם פיפטורים על בסיס יום יומי, טוענים כי פיפטור שאינו עבר כיול לא יכול להיות שימושי כלל. השימושים של פיפטורים רבים ומגוונים ולרוב הם חלק בתהליך מורכב יותר שמטרתו להציג תוצאה של מחקר או בדיקה כלשהי.

יש להבין כי אם הפיפטור אינו מכויל הוא לא יראה תוצאה נכונה, או במילים פשוטות יותר: לא יבצע את ייעודי כשורה. ישנם פיפטורים בגדלים ובדגמים שונים ולכל אחד מהם הוראות שימוש שונות וייעוד אחר.

כך או כך, יש לבצע את כיול הפיפטורים על ידי אנשי מקצוע מנוסים העובדים במעבדות כיול ומסוגלים לבצע את הכיול אחת לתקופה, כפי שצריך וכפי שנדרש. אם אינכם יודעים איך לכייל פיפטורים, עליכם לפנות למעבדה מקצועית ולבקש שיבצעו את העבודה עבורכם – כך הסיכויים לתקינות והמשך שימוש יעיל יהיו גבוהים יותר.

חשיבות כיול פיפטורים

מעבר לכך, מעבדת הכיול שאליה תפנו תבצע עבורכם בדיקות נוספות. למשל, יבדקו אם הפיפטור תקין או שמא צריך לתקן או להחליפו. יתרה מכך, תתבצע עבודת הכיול באופן מקצועי ומהיר ולאחר מכן יופק דוח עם כל המידע הרלוונטי.

ישנם פיפטורים שונים בשוק: חד ערוציים, רב ערוציים ועוד. חשוב שהכיול יתבצע לפי התקן וכראוי וזאת בכדי שהמשך התהליך והשימוש בהם יהיה נכון ומדויק.